Від свята до свята

Дохристиянські свята

Свято Мокоші, Бабина П'ятниця. Мокоша - покровителька жінок, роду та немовлят, також богиня родючості, жіночого рукоділля, мистецтва і води. Її свято завжди в п'ятницю. Традиційно кожна п"ятниця вважається жіночим днем, а відтак і днем Мокоші.

Популярність Мокоші серед українського жіноцтва була такою великою, що її культ зберігався довгі століття після знищення язичництва. Церква змушена була п"ятницю – день Мокоші – зробити днем Парасковії та Покрови.

За народними переказами, прервісне ім"я Мокоші – Мати Коша. В цьому – відгомін культу жінки-матері часів матріархату, коли порядкувала серед роду (серед коша – громади, общини) мудра, досвідчена жінка, яку всі називали Матір"ю. Вона лікувала, приймала пологи, визначала обов"язки кожному, навчала рукоділлю, куховарінню. Суворі заборони цього дня були такі: не шити, не різати, не працювати з нитками, прядивом, веретином тощо. В це свято згадуються всі Богині: Лада, Леля, Дана, Доля, Мокоша, Мати Слава, Жива. Освячують квіти, які протягом року використовують у лікуванні.