"Радійте тому, що імена ваші написані на небесах"
Євангеліє від Луки (X, 20)
До нас повертається чудове свято – іменини або день ангела.
Як і багато інших культурних традицій, іменини останні кілька десятиліть не святкувалися, більше того, у 20-30 роки офіційно були заборонені. Але іменини – свято особливе, його можна назвати днем духовного народження, оскільки воно пов'язане перш за все з таїнством Хрещення і з іменами, які носять наші одноіменні небесні покровителі.
Традиція святкування іменин відома у нас з XVII століття. Зазвичай перед святом сім'я варила пиво і пекла іменинні пироги і короваї. В день самого свята іменинник зі своїми рідними ходив до церкви на службу, замовляв молебень за здоров'я, ставив свічки і молився біля ікони свого небесного покровителя.
Вдень друзям і родичам роздавались іменинні пироги, причому нерідко начинка і розмір пирога мали особливий зміст, що визначався характером стосунків іменинника і його близьких. Ввечері влаштовували святкову вечерю.
Нині ми вітаємо наших рідних і знайомих із Днем Ангела (ця назва іменин нагадує про те, що в давнину небесних покровителів іноді називали Ангелами їх земних тезок; проте не можна змішувати святих покровителів з Ангелами-Охоронцями, що покликані опікати і оберігати людей). Традиційно День Ангела відносять на той день пам'яті одноіменного (тезоіменитого) святого, який слідує безпосередньо за днем народження.
В минулому іменини вважалися важливішим святом, аніж день "тілесного" народження, крім того, в багатьох випадках ці свята практично збігалися, оскільки традиційно дитину несли охрещувати на восьмий день після народження: восьмий день – це символ Царства Небесного, до якого приєднується охрещуваний.
Хрещені імена вибиралися за церковним календарем. Зазвичай вибір імені обмежувався іменами святих, пам'ять яких святкувалася в день хрещення.
Пізніше, особливо в містах, стали називати іменами, які подобаються, або іменами родичів. Ще й досі зберігся звичай називати хлопчиків в честь дідусів зі сторони батька, а дівчаток – на честь бабусь зі сторони матері.
У багатьох народів існувала віра в магічний зв'язок людини та її імені. Щоб вибрати щасливе ім'я, батьки гадали, дізнавалися ім'я уві сні або окликали дитину – на яке ім'я відгукнеться, таким і називали.
Сьогодні ім'я очікуваного нащадка вибирається, як правило, обома батьками. Наведемо кілька рекомендацій, які допоможуть вам хоч трохи полегшити вибір імені:
1. Вибираючи ім'я дитині, враховуйте, що насамперед воно має втілити в собі можливі інтереси вашої дитини в майбутньому, а не ваші нездійсненні мрії і бажання.
2. Намагайтеся уникати імен, розповсюджених лише в якій-небудь певній місцевості або країні. Деякі імена можуть бути досить популярними в одній місцевості, а в іншій викликати глузування над його носіями, що серйозно може позначитися на душевному стані людини, зробити її надто чутливою або агресивною. Те ж саме стосується вибору старомодних імен, які давно вийшли з ужитку.
3. Не вибирайте ім'я, що складається більш ніж з двох імен.
4. Уникайте пестливих імен, дайте своїй дитині таке ім'я, яке вона могла б носити без почуття незручності, коли стане дорослою. (Уявіть, якщо ваша дитина займатиме яку-небудь високу посаду, маючи при цьому дурне дитяче ім'я!)
5. Не вибирайте довгих імен при довгих прізвищах, як і коротких імен при занадто коротких прізвищах.
6. Ім'я та прізвище мають узгоджуватися між собою, мати благозвучне поєднання наголошених і ненаголошених складів.
7. Імена та прізвища не повинні римуватися. Так, наприклад, для Івана Жупана та Ірини Скорини глузування вже запрограмовані.
8. Ім'я не повинне закінчуватися на ту ж літеру, на яку починається прізвище (Наум Міртов).
9. Будьте обережні при виборі іноземних імен й імен, що вийшли з ужитку. Іноземні імена краще поєднуватимуться з такими ж незвичайними прізвищами (Леонард Ойстрах або Ізабелла Сомерс). Але навряд чи Фердінанд Пуговкін або Даліда Кукушкіна будуть вам вдячні за ваш вибір. Так, Аїда завжди асоціюватиметься з оперою Верді, Ромео назавжди залишиться "закоханим", Венера приречена на прізвисько "Мілоська", а Юнона завжди повинна буде відповідати на запитання, де її Авось.
10. Якщо ви хочете дати своїй дитині подвійне ім'я, то рекомендуються імена роздільного (через дефіс) написання. Разом пишуться лише імена короткі й співзвучні у вимові, як, наприклад, Аннеліза. Не з'єднуйте разом імена, запозичені з різних мов, або два довгих імені.
Список, безумовно, не може претендувати на повноту. Якщо вам бракує інформації, читайте книжки (наприклад, словник Скрипник і Дзятківської чи Православний церковний календар; на правах безкоштовної реклами :)) або звертайтесь до нас. По можливості будемо виконувати ваші замовлення. Зразу попереджаємо, що ми не поміщаємо інформацію про риси характеру, притаманні носіям того чи іншого імені, про вплив імені на долю, про психологічну чи сексуальну сумісність людей з різними іменами тощо. На нашу думку, це не варті уваги дурниці.:)